amir_eshraghi_4769@yahoo.com/09122495458انجام پروژه های دانشگاهی-تهیه نقشه و مدارات برق-تامین تجهیزات برقی -نصب و راه اندازی تابلوهای برق-محاسبات مربوط به تابلو های برق- وبلاگ تخصصي مهندسي برق ( تابلوهاي برق)
با سلام به همه دوستان

دوستانی که علاقه مند به جدول Ansi Code های حفاظتی هستند میتوانند به ادرس زیر مراجعه کنند.

 

 Ansi Codes

کلمه عبوربرای دریافت فایل:power-eg

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در چهارشنبه 27 آذر1387 و ساعت 3:39 بعد از ظهر |

-مقدمه ای بر کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف :

بمنظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید- فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده میگردد. لیکن به لحاظ اینکه اولا فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و در ثانی بعلت اینکه در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است لذا نمی توان همیشه از فیوز و کلید- فیوز استفاده کرد. در ضمن در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و آلارمهای لازم ایجاد گردد. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی ژنراتور اضطراری یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد. در چنین حالاتی فقط از کلید اتوماتیک می توان استفاده کرد.

کلیدهای اتوماتیک علاوه بر موارد فوق نسبت به فیوزها و کلید- فیوزها دارای مزایای زیر می باشند :

کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله مجددا آماده بهره برداری می باشد.

با کمک کنتاکتهای فرعی که در آن تعبیه شده می توان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع، وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اطاق فرمان منعکس کرد.

ساختمان این کلیدها بگونه ای است که اگر کلید را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن، رله اضافه جریان کلید بسرعت وارد عمل شده و مدار را قطع می کند.

 

- کليدهای فشار ضعيف :

از انواع کليدهای فشار ضعيف می توان به کلیدهای زیراشاره کرد:

-      کلیدهای اتوماتیک کمپکت(Moulded case circuit breaker:M.C.C.B)

-      کلیدهای اتوماتیک هوایی(Air circuit breaker:A.C.B)

-      کلیدهای مینیاتوری(Miniature circuit breaker:MCB)

-      کلیدهای حافظ موتور(Motor protection circuit breaker:M.P.C.B)

-      کلیدهای محافظ جان(Residual current circuit breaker:R.C.C.B )

 

-کلید اتوماتیک و کلید غیر اتوماتیک:ابتدا لازم است بدانیم کلیدهای اتوماتیک با کلیدهای غیر اتوماتیک چه فرقی دارند،کلیدهای اتوماتیک به کلیدهایی گفته میشود که دارای رله هستند و هر کدام برای کاربردهای مخصوصی مورد استفاده قرار میگیرد بطور مثال کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های بسیار هوشمندی هستند واین رله ها از نوع رله های الکترونیکی هستند،اما کلیدهای غیر اتوماتیک کلیدهایی هستند که صرفا"برای قطع و وصل مورد استفاده قرار میگیرد و فاقدرله میباشند بطور مثال کنتاکتور یک تجهیز غیر اتوماتیک است که برای قطع و وصل های گوناگون با کاربردهای مختلف یک مشخصه ای دارد مثلا"کنتاکتور AC3 برای بارهای القایی است.

*بیشترین توسعه ای که روی کلیدهای فشار ضعیف انجام میدهند رویcurrent limiting  است که هر چه این خاصیت بیشتر شود کلید گرانتر میشود.این خاصیت مستقیما"به زمان قطع کلید بستگی دارد. 

*معمولأ در کاتالوگ کليدهای فشار ضعيف دو مشخصه فنی به نامهای Icu و Ics مشخص شده اند که دانستن مفهوم آنها در انتخاب کليد مهم است.

: Icu جريان اتصال کوتاهی که کليد تنها يکبار بدون انکه آسيبی ببيند قادر به قطع آن می باشد و برای دفعات بعدی نياز به تعمير و سرويس و يا تعويض دارد.

: Ics جريان اتصال کوتاهی که کليد به دفعات قادر به قطع آن می باشد بدون اينکه آسيبی ببيند و يا نياز به تعمير و يا تعويض پيدا کند.

بحث اتصال کوتاه در استاندارد IEC60974-2 دارای دو Category میباشد:

Category 1 :در این نوع، کلیدها بدون رنج اتصال کوتاه هستند  و به ازای اتصال کوتاه لازم است مورد بازبینی قرار گیرند.

Category2:در این نوع، کلیدها یک مدت زمان کوتاه برای تحمل جریان اتصال کوتاه دارند و این قضیه به Current Limiting وسیله بستگی دارد.

در نوع دوم حفاظت و سلامت تجهیزات بهتر از نوع اول است.

 

کليدهای اتوماتيک کمپکت(( Molded Case Circuit Breaker (MCCB) :

Iu جریان دایم ، نرم این کلیدها از160A تا 1600A است اما اين کليدها حداکثر تا 3200A ساخته می شوند. فريم اين کليدها با افزايش جريان نامی آنها بزرگ می شود. بطور مثال کليدهای کمپکت ساخت شرکتABB،تیپ Isomax ان از 125A تا 3200A ساخته میشود.

 

کليدهاي هوايي : ((Air Circuit Breaker(ACB):

اين کليدها از انواع ديگری از کليدهای اتوماتيک فشار ضعيف هستند که در آن آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گيرند. حد بالای جريانی اين کليدها تا 6300A می باشد.Iu جریان دایم ، نرم این کلیدها از630A تا 16300A است مورد مصرف اين کليدها عمدتأ در ورودی تابلوها

می باشد که هم جريان بالايي دارد و هم برقراری Selectivity کامل بين کليدهای ورودی و کليدهای خروجی که معمولأ از نوع کمپکت می باشند ضروری است.

کليدهای هوايي دارای رله هايي  که در داخل خود کليد جاسازی شده اند(Built-in) می باشد. ويژگی اين رله ها خاصيت تاخيری يا Time Delay آنهاست که عنصر اصلی در تامين Selectivity از طريق صدور فرمان قطع با تاخير می باشند. (Selectivity همان پديده تقدم قطع در خروجيها نسبت به ورودی هاست. به اين معنی که اگر خطايي در يک فيدر خروجی رخ داد، ابتدا کليد خروجی قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روی مدار و عمل نکردن کليد خروجی، کليد ورودی با تاخير کل تابلو را بی برق می کند. اهميت اين موضوع در اين است که در صورت وقوع خطا در يکی از خروجيها کل تابلو بی برق نشود.)

يادآوری : استفاده از کليدهای کمپکت در هر دو مدار خروجی و ورودی در تابلو حتی اگر کليد ورودی دو سايژ بالاتر از بالاترين سايز کليد در خروجيها انتخاب شود، تنها در محدوده کوچکی از جريان اتصال کوتاه، Selectivity را تامين می کند و به هر حال Selectivity کامل بدست نمی دهد.

-  کليدهای مينياتوری((Miniature Circuit Breaker (MCB)  :

از انواع کليدهای فشار ضعيف که معمولأ در جريانهای پايين و در تابلوهای روشنايي وتاابلوهای توزيع با توان کم و يا جهت حفاظت مدارات کنترل و فرمان تجهيزات و تاسيسات برقی مورد استفاده قرار می گيرد. جريان قطع اتصال کوتاه اين کليدها معمولأ چندان بالا نيست.حداکثر جریان مورد استفاده با کلید مینیاتوری 100A است و همینطور جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها بصورت نرم 10KA و حداکثر 25KA است.این کلیدها دارای دو نوع کاربرد صنعتیIEC60947 وکاربرد مسکونیIEC60898 هستند.

 

کليدهای حافظ موتور((Motor Protection Circuit Breaker (MPCB) :

 همانگونه که از اسم این کلیدها معلوم است این کلیدها برای حفاظت موتورها بسیار کاربرد دارند،این کلیدها معمولا" تا100A و 100KA ساخته میشوند و برای موتورهای تا 55KW مناسب هستند.این کلیدها حفاظت به دو نوع تقسیم میشوند.

کليدهای حافظ جان((Residual current Circuit Breaker(RCCB):

یکی از عوامل اصلی در بروز خسارات مالی ، صدمات و تلفات جانی به ویژه در منازل مسکونی ، مراکز اداری ، تجاری و مجتمع های صنعتی عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق میباشد . بمنظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ( محافظ جان ) استفاده می شود . این کلیدها که براساس حساسیت خود به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند ، علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق ، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر می باشند . براین اساس در صورتی که حساسیت کلیدها تا 30 میلی آمپر باشد این کلید به عنوان حفاظت از جان و در صورتی که حساسیت آن بیشتر از 30 میلی آمپر باشد به عنوان حفاظت از تجهیزات صنعتی بکار می رود .

 اساس کار کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ، مقایسه جریان ورودی با جریان خروجی کلید می باشد به طوری که اگر جریان نشتی در مداری که کلید در آن واقع شده است بیشتر از حساسیت کلید باشد کلید عمل کرده و جریان ورودی و در نتیجه مدار را قطع می نماید .

 از مزایای دیگر استفاده از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی جلوگیری از بروز آتش سوزی در اثر وجود جریان نشتی می باشد . باتوجه به اینکه یم جریان 5/0 آمپری می توان باعث بروز آتش سوزی شود ، کلید حفاظت از خط برق گرفتگی با تشخیص جریان نشتی و قطع جریان ورودی ، مانع از بروز آتش سوزی می شود . همچنین از آنجا که در صورت وجود جریان نشتی در بدنه وسائل برقی و یا سیستم سیم کشی ساختمان ، این جریان به مرور زمان یاد می شود و احتمال سوختن وسایل برقی و سیستم سیم کشی ساختمان را به وجود می آورد لذا استفاده از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ، با توجه به کاهش میزان هدر رفتن انرژی الکتریکی و برق مصرفی . صرفه جوئی اقتصادی و حفظ ثروتهای ملی را نیز در بر خواهد داشت .

- مشخصات کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ( جریان نشتی ) :

- دمای کاری کلیدها جهت قطع جریان نشتی متناوب   از 25- تا 40- درجه سیلسیوس و با قدرت اتصال کوتاه 6 تا 25 کیلو آمپر می باشد .

- جهت حفاظت کـلـیـدهـا و مـدار مصرفی در مـقـابـل اتصال کوتاه و اضافه بار بایستی فیوز پشتیبان (Back-Up Fuse) با توجه به جریان نامی کلید و مشخصات ارائه شده در کاتالوگ نصب گردد .

-کلیدها با جریان نامی 125-16 آمپر تولید می شوند .

-کلیدها جهت استفاده مشترکین تکفاز ( خـانـگی ) بـه صورت دو پـل ( فـاز + نـول ) و مشترکین سه فـاز ( صنعتی ) به صورت چهار پل ، که می تواند همراه با نول و یا بدون نول ( در سیستم های سه سیمه ) بکار رود .

-میزان جریان قطع خودکار کلیدها ( حساسیت ) از 10 میلی آمپر تا 5/1 آمپر ، و مدت زمان قطع حداکثر 200 میلی ثانیه است .

 -باتوجه به موقعیت نصب ، سیم های ورودی و خروجی می توانند از بالا و یا پائین به کلید متصل شوند که این امر در کارکرد کلید اثری نخواهد داشت .

- درجه حفاظت کلیدها برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی برابر با IP 40 می باشد.

- کلید عملیات نصب و رفع نقص بایستی توسط فرد متخصص انجام شود .

-ترمینال های ورودی و خروجی کلیدها باتوجه به آمپر کلید برای بالاترین قطر کابل یا سیم در نظر گرفته شده و از این نظر مشکلی وجود نخواهد داشت .

- همراه با کلید امکان استفاده از کنتاکت کمکی نیز وجود دارد . (مقاله کلیدهای نشتی برگرفته شده از وبلاگ سپیدار باقری).

 

*قابل ذکر است که توضیحات بیشتر مربوط به کلیدهای اتوماتیک،نحوه هماهنگی انها با هم،شناخت تجهیزات یدکی انها،شناخت رله های مورد استفاده در انها و نوع و چگونگی کاربرد این کلیدها در ادامه بحث کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف در قالب مبحثی جداگانه توضیح داده خواهد شد.

 

 

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در سه شنبه 26 آذر1387 و ساعت 3:48 بعد از ظهر |
با سلام به همه دوستان،

كساني كه مايل هستند در باره جدول درجه حفاظت طبق استاندارد IEC529  اطلاعاتي داشته باشند ميتوانند به ادرس زير مراجعه كنند.

           IP TABLE

                                                                               

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در سه شنبه 19 آذر1387 و ساعت 1:37 بعد از ظهر |

 مقدمه:

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیز با به روی کار آمدن رله های ژکوندر استفاده از ترانسهای جریان وولتاژ جهت حفاظت و نیز جهت اندازه گیری کمیتهای جریان ، ولتاژ و توان و......امری است اجتناب ناپذیر و استفاده از آنها در تابلوهای برق و پستهای فشار متوسط و قوی جهت رسیدن به اهداف فوق رو به افزایش است در این مقاله سعی برآن شده که با توضیحاتی مختصرآشنایی هرچه بیشتر دوستان گرامی با تجهیزات فوق فراهم آورده شود.

چرا از ترانس های ولتاژ و جریان استفاده می کنیم؟

در صنعت برق برای دو منظور اندازه گیری و حفاظت نیاز به میزان پرامترهای ولتاژ و جریان هستیم ولی از آنجا که این مقادیر اعداد بزرگی می باشند لذا دسترسی به آنها نه عملی بوده و نه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است پس ناگزیر به استفاده داز ترانسهای جریان وولتاژ می باشیم تا این مقادیر را به مقادیر کوچکتری که کسری از مقادیر واقعی می باشند تبدیل نماییم. در واقع این تجهیزات نمونه کوچک شده ، با درصد خطایی بسیار کم از ولتاژ و جریان طرف اولیه هستند و چون تمامی دستگاه های اندازه گیری همچون آمپرمتر، ولتمتر، وارمتر و.......و نیز رله های حفاظتی بر اساس میزان جریان و ولتاژ ثانویه این تجهیزات ساخته می شوند لذا می توان به کمک این ترانسها به اهداف حفاظت و اندازه گیری دست یافت.

انواع ترانس های ولتاژ و جریان:

ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ در دو نوع حفاظتی و اندازه گیری طراحی و ساخته می شوند، بدیهی است که از نوع حفاظتی جهت تغذیه رله های حفاظتی و از نوع اندازه گیری و ثباتها استفاده می شود.ترانسفورماتورهای جریان با کلاس حفاظت : این نوع ترانسها معمولا" در چند تیپ 10P10، SP10،SP20  طراحی و ساخته می شوند که عدد قبا از حرف P میزان درصد خطا و عدد بعد از P صحبت عملکرد ترانس را در چند برابر جریان نامی نشان میدهد. ( مثلا" در ترانس SP20 در 20 برابر جریان نامی 5 درصد خطا وجود دارد).

ترانسفورماتورهای جریان با کلاس اندازه گیری : این ترانسها معمولا" در دو مبدل با کلاسهای یک و نیم ساخته میشوند. که این اعداد نشانگر میزان درصد خطا تا 102 برابر جریان نامی می باشند.

 

ترانسفورماتورهای ولتاژ با کلاس حفاظت: این نوع ترانسها معمولا" در دو مدل P3، P6 نیز میزان درصد خطا را نشان میدهند.

ترانسفورماتورهای ولتاژ با کلاس اندازه گیری : این نوع ترانسها نیز مشابه ترانسهای جریان با کلاس اندازه گیری میباشند.

 ترانس های جریان از نظر ساختمان:

نکته حائز اهمیت در این نوع ترانسها این است که اگر ثانویه مدار باز باشد در اولیه جریان زیاد خواهد بود اما بدلیل مدار باز بودن تقریبا" هیچ جریانی از ثانویه نمیگذرد و در نتیجه فوران هسته سبب تلفات بسیار بالا در آن شده و موجب ذوب شدن سیم پیچهای سمت ثانویه ودرنهایت آسیب دیدن ترانس می شود.حال اگر نیاز به استفاده ازیک ترانس جریان  یا یک کور ترانس جریان نباشد می توان آنرا با ترمینالهای جریانی ( لینک دار) اتصال کوتاه نمود.این موضوع در ترانسهای ولتاژ کاملا" برعکس می باشد.یعنی در ترانسهای ولتاژ هیچگاه ثانویه نباید اتصال کوتاه شود.

 تاثیر انتخاب توان خروجی بر ضریب امنیت ترانس جریان:

انتخاب توان خروجی ترانسفورماتور اندازه گیری جریان بر اساس توان مصرفی ادوات اندازه گیری  متصل به ترانسفورماتور و توان تلفاتی مربوط به سیمهای رابط انجام میگیرد.طراحی های جدید دستگاه های اندازه گیری به گونه ایست که توان تلفاتی آنها بسیار کاهش یافته و در صورتیکه فاصله ترانس از دستگاه اندازه گیری زیاد نباشد انتخاب توان 2.5   ولت آمپر برای ترانس جریان مناسب می باشد.شایان ذکر است که اگر توان خروجی نامی ترانس با توان واقعی ترانس متفاوت باشد ضریب امنیت (Security Factor = fs) مطابق رابطه ذیل تغییر خواهد نمود:

FS: ضریب امنیت واقعی

FS: ضریب امنیت نامی

SN: توان خروجی نامی

S : توان خروجی واقعی  

SE: توان تلفاتی ترانسفورماتور که معمولا" بین 5 تا 20 درصد توان خروجی نامی است.بعنوان مثال اگر یک دستگاه ترانسفورماتور جریان مشخصات 10015 با کلاس دقت 5  FS5 .0 با توان خروجی 5 ولت آمپر انتخاب شود. ولی توان خروجی واقعی 5/2 ولت آمپر باشد ضریب امنیت جدید برابر خواهد بود با :                                                     (0.375+2.5) / ( FS= 5 x(5+0.3    

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       این حالت در صورت بروز اتصال کوتاه و افزایش جریان در اولیه ترانسفورماتور هسته ترانس تا 35/9 برابر جریان اولیه به اشباع نخواهد رفت و جریان ثانویه ترانسفورماتور نیز به همین نسبت افزایش خواهد یافت.عبور این جریان افزایش یافته از ثانویه ترانسفورماتور موجب بروز ادوات اندازه گیری که حساس می باشند.خواهد شد.بنابراین توصیه میشود توان خروجی ترانسفورماتور جریان بر اساس توان واقعی مصرفی تعیین میگردد تا از بروز خسارت جلوگیری شود.

 تاثیر انتخاب توان خروجیدر ترانس های جریان با کلاس حفاظت :

هر گاه در ترانسفورماتور های  جریان میزان توان نامی زیاد انتخاب شود و ترانس از نوع کلاس حفاظت باشد و اگر میزان توان مصرفی کمتر از مقدار نامی باشد آنگاه کلاس دقت آن تغییر کرده و افزایش می یابد.بعنوان مثال اگر ترانس از نوع 10p 10 و نوان نامی آن VA10 باشد و فقط VA1 از ترانس کشیده شود qva توان باقیمانده باعث میشود که کلاس دقت آن تغییر کرده و مثلا" به 10 P 30 یا حتی 10 P 40 تبدیل شود پس نتیجه میگیریم که در ترانسهای جریان حفاظتی بیشتر انتخاب نمودن توان خروجی سبب افزایش کلاس دقت شده و از نظر فنی بهتر است.

 تفاوت ترانس های جریان و ولتاژ:

با توجه به اینکه اصول ترانسهای ولتاژ و جریان مشابه اند اما تفاوتهایی نیز دارند.

1- در ترانسهای ولتاژ ، جریان عبور کننده از ثانویه توسط بار تعیین میشود ولی در ترانسهای جریان ، جریان طرف اولیه تعیین کننده بوده و میزان بار ثانویه تاثیری در مقدار جریان خروجی ندارد.( خروجی همیشه 1 یا 5 آمپری است)

2- ترانسهای ولتاژ در دو نوع کاهنده و افزاینده جریان بکار میروند ولی ترانسهای جریان معمولا" بعنوان کاهنده جریان مورد استفاده قرار می گیرند.

3- ترانسهای ولتاژ برای کار تحت فرکانس نامی بکار میروند ولی ترانسهای جریان باید بتواننددر شرایط اتصال کوتاه و هارمونیکهای ناشی از آن، مشخصات خود را از قبیل جریان خروجی و کلاس دقت حفظ کنند.

4- ترانسهای ولتاژ معمولا" سه فاز هستند.( مخصوصا" در فشار ضعیف) ولی ترانسهای جریان بصورت تک فاز طراحی و ساخته و حفظ می شوند.

5- ترانسهای جریان از نظر ولتاژی، ایزولاسیون مشکل دارند.دلیل اینکار وجود ولتاژ بالا در اولیه و ولتاژ تقریبا" صفر در ثانویه است.

معیارهای انتخاب ترانس جریان:

برای انتخاب ترانس های جریان در صنعت معیارها ی مختلفی وجود دارد که توضیح آن در این مقاله نمیگنجد و فقط سعی شده به اهم آن اشاره شود.

1-ولتاژ عایقی

2- جریان نامی اولیه

3- جریان نامی ثانویه

4- جریان قابل تحمل کوتاه و مدت و زمان آن

5- جریان دینامیکی اتصال کوتاه در اولیه

 ۶-فرکانس سیستم

7- تعداد هسته ها

8- ابعاد ترانس

9- کلاس دقت

10- ابعاد خروجی

 معیار انتخاب ترانس ولتاژ:

همچون ترانسهای جریان در ترانسهای ولتاژ نیز جهت سفارش و مصرف به موارد مهمی باید دقت نمود که اهم آنها بشرح ذیل میباشد.

1- ولتاژ نامی اولیه

8- ولتاژ نامی ثانویه

3-توان نامی خروجی

4- توان خروجی ماکزیمم

5- خطای نسبت تبدیل

6- فرکانس نامی

7- حفاظت اولیه و ثانویه

8- انواع عایق

 

معمولا" جریان ثانویه ترانسهای جریان 1 یا 5 آمپر می باشند.که امروزه مصرف ترانسهای A1 بدلیل افت کمتر توان و نیز مسئله اتصال بیشتر شده است. همانطور که مستحضر هستید ترانسهای جریان فشار ضعیف همگی تک کور هستند حال اینکه ترانسهای جریان فشار متوسط تا 4 کور قابل تعمیم می باشند که هر کدام از کورها می توانند بسته به توان نامی و جریان نشان A1 یا A5 و یا کلاسهای دقت مجزای از هم ( حفاظت و اندازه گیری) باشند.در خصوص جریان حرارتی در ترانسفورماتور های جریان شایان ذکر اینکه این جریان بر اساس 100x in = ITN  محاسبه میشود که معمولا" حداکثر آن بنا به درخواست در ترانسهای تیپ اولیه ka30 ورود ترانسهای با یک جریان اولیه ka60 می باشد.

 بررسی زمان اتصال کوتاه در ترانس های جریان:

مبحثی که این روزها معمولا" در نقشه های مدارهای  قدرت به چشم میخورند زمان اتصال کوتاه میباشد که معمولا" در نقشه ها و در تمام مدارک فنی و کاتالوگها 1 ثانیه قید شده ولیکن در صورت تبدیل آن به زمانهای دیگر میتوان از روابط ذیل که فقط از نظر حرارتی به این قضیه مدارهای قدرت به چشم میخورد.زمان اتصال کوتاه میباشدکه معمولا" 1 یا 3 ثانیه میباشد.

اميد است مطلب عنوان شده كه بسيار مختصر ميباشد مورد توجه دوستان برقي قرار گرفته باشد،

امير حسين اشراقي

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در یکشنبه 17 آذر1387 و ساعت 6:52 بعد از ظهر |

با سلام به همه دوستان،مطلب زیر درباره تقسیم بندی انواع تابلوهای برق از لحاظ ساختار و نوع کاربردشان و محل نصب انها میباشد امیدوارم مفید واقع شود.

تابلو چيست؟

تابلو عبارت است از فضايي که تجهيزات برقی در آن نصب می شوند.در تعريف تابلو لزومی ندارد آنرا حتمأ يک فضای بسته فلزی بدانيم بلکه فضای بسته فلزی، نوعی از تابلو محسوب می شود. مشکلات ناشی از نصب تجهيزات و خطرات ناشی از عوامل محيطی و پديده هايي مانند اتصال کوتاه که در تجهيزات الکتريکی روی می داد و در دسترس بودن تمام قسمتهای برقدار از سوی اپراتور، سازندگان را بر آن داشت تا ايمنی بيشتری را تامين کنند، از اين رو تابلو به شکل محفظه بسته طراحی شد تا تجهيزات داخل آن غير قابل دسترس باشند.

 انواع تابلو از لحاظ ساختار :

 تابلوهای Metal Enclosed : تابلوهايي به شکل محفظه تمام بسته فلزی که تمام تجهيزات الکتريکی اعم از کليدها، ترانسهای جريان و ولتاژ، لوازم اندازه گيری، شينه ها و ... در داخل آن نصب می شود.این تابلوها  به دو دسته تقسیم می شوند:

1- تابلوهای Metal Clad: اين نوع تابلوها نوعي از تابلوهای Metal Enclosed هستند که در آنها، محفظه های مختلف از يکديگر جدا شده اند. اين امر باعث می شود تا اگر خطايي در يکی از محفظه ها روی دهد، اين خطا به محفظه های ديگر انتقال پيدا نکند و ساير محفظه ها نيز تحت تأثير آن آسيب نديده و محفوظ می مانند.

يک تابلو Metal Clad به چهار بخش تقسيم می شود :

- محفظه باسبار

- محفظه سر کابل

- محفظه LV (کنترل) که تجهيزات اندازه گيری، حفاظتی و کنترلی در آن قرار می گيرند.

- محفظه کليد

2- تابلوهای Compartment Type: اين نوع تابلوها نوعي از تابلوهای Metal Enclose هستند که در آنها، محفظه های مختلف از يکديگر جدا نشده اند.

در طراحی يک تابلو بايد موارد زير در نظر گرفته شود :

-  شرايط محيطی (جهت بهره برداری)

- شرايط لازم برای نصب

-  شرايط حفاظتی

 انواع تابلو از لحاظ محل نصب :

-   داخلی (Indoor) : تابلو در فضای بسته مانند داخل سالن يا سوله نصب می شود.

-  فضای باز (Outdoor) : تابلو در فضای باز نصب می شود.

تقسیم بندی تابلوها :

1-تابلوهای فیکس (Fix) :

-تابلوهای ایستاده چند منظوره(Multi Purpose):این تابلوها بصورت ایستاده قرار میگیرند و تابلوهای چند منظوره می باشند وداخل انها می توان تجهیزات کنترل-قدرت-پنوماتیکی و...نصب کرد.

-تابلوهای دیواری(Wall Mounting):این تابلوها به دو دسته تابلوهای روکار(On Surface)و تابلوهای توکار (Flush Mounting)تقسیم میشوند.

-تابلوهای (Rack):تابلو هایی هستند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه های اندازه گیری-الکترونیکی-کنترل ومخابراتی و... روی انها نصب می شود.

*تابلوهای Swing نوعی از تابلوهای Rack  هستند که دارای در متحرک می باشد  و مزیت ان این است که پشت تجهیزات ان قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است این مدل بسیار گران است و درب ان هم شیشه ای است.

 

2-تابلوهای کشویی (Withdraw able):

-تابلو های کنترل موتورها(Motor Control Center(MCC)):این تابلو ها بصورت کشویی ساخته می شود و برای کنترل موتورها ساخته می شود .این تابلوها بخاطر مزیت تابلوهای کشویی بسیارگران هستند.

-تابلوهای مرکز قدرت(Power Center):این تابلوها برای تغذیه تابلوهای MCC استفاده میشوند و یک تابلوی توزیع است و میتواند چند تا تابلوی MCC را تغذیه کند در این تابلو ها کلیدها بیشتر از نوع هوایی هستندوبعد از پست اصلی استفاده می شوند.

 

*تابلوهای مدولار:نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده است. هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو نصب شده وبه وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی وفیدر پایینی خود جدا می شوند  و از لحاظ دسترسی به سر کابل  به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

-دسترسی از پشت

-دسترسی از جلو :در این حالت معمولا" در کنار درب اصلی تابلو درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده و اتصالات کابل ها به فیدرها از طریق این درب انجام میشود این نوع سلولها را از لحاظ محل ورود سر کابل های ورودی وخروجی میتوان به ورود از بالا و ورود از پایین تقسیم نمود.

 

*انواع تابلوها از لحاظ ايستايي :

ايستاده(Self Standing / Free Standing) :تابلو حالت خود ايستا دارد ( نياز به مهار آن توسط سازه ی ديگری نيست و يا به ديگری تکيه ندارد.)

ديواری (Wall Mounted) : تابلو هايي که روی ديوار نصب می شوند.

اين تابلوها اگر روی سطح ديوار نصب شوند، روکار، Surface Mounted و اگر داخل ديوار جاسازی شوند، توکار، Flush Mounted يا Recessed Mounted ناميده می شوند.

 

انواع تابلو ها از لحاظ سطح ولتاژ :

تابلو ها از لحاظ سطح ولتاژ به دو دسته تقسيم می شوند:

تابلوهاي فشار ضعيف(LV) تا 1000V

تابلوهاي فشار متوسط (MV) از 1000V تا 36000V

 

تابلوهای فشار ضعيف :

تابلوهاي فشار ضعيف در سطح ولتاژ کمتر از 1000V قرار دارند.

مطابق IEC60439-1 تابلوي فشار ضعيف ترکيبی است از يک يا چند وسيله قطع و وصل (Switching Device)فشار ضعيف همراه با تجهيزات کنترلی، اندازه گيری، نشانگر، حفاظتی، تنظيم کننده و ... مربوط به خود که نحوی کامل نصب و سوار شده و کليه Interconnection ها و اتصالات الکتريکی و مکانيکی داخلي و قطعات ساختمانی را شامل گردد.ولتاژ نامی تابلوهای فشار ضعيف معمولأ تا 690V و ولتاژ سرويس تا 400V می باشند.

تابلوهای فشار ضعيف معمولأ در دو نوع زير ساخته می شوند :

تابلوی ايستاده (Fix) ثابت

تابلوی ايستاده (Withdraw able) کشويي

تابلوهای فشار متوسط :

تابلوهای فشار متوسط در سطح ولتاژ بين 1000V تا 36000V قرار دارند.

اجزای اصلی يک تابلو فشار متوسط شامل بدنه، کليد (دژنکتور) و يا کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانفورماتور ولتاژ و جريان، لوازم اندازه گيری و تجهيزات کنترلی می باشد.

تابلوهای فشار متوسط به دو دسته کلی تقسيم می شوند:

تابلوهای فشار متوسط ثابت(Fix)

تابلوهای فشار متوسط کشويي (Withdraw able)

امیدوارم مفیدواقع گرفته باشد،با ارزوی موفقیت برای همه دوستان.

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در شنبه 16 آذر1387 و ساعت 3:7 بعد از ظهر |
 مواردي كه تحت شرايط محيطي استاندارد براي طراحي و بهره برداري تابلوهاي برق اهميت دارد محدوده دماي هوا -رطوبت هوا-ارتفاع از سطح دريا و نوع الودگي است كه هر كدام داراي مقرراتي به شرح زير است:

1-(AMBIENT AIR TEMPERATURE):طبق استاندارد IEC60439 دماي استاندارد درجه گرماي هوا در 24 ساعت بايدبطور نرمال 35 درجه سانتي گراد باشد و مقدار ماكزيمم ان نبايد از40 درجه سانتي گراد بيشتر شود وهمينطور مقدار مينيمم ان نبايد از 5-درجه سانتي گراد كمتر باشد..

2-(ATMOSFER HUMIDITY):طبق استاندارد IEC60439 در هواي پاك كه رطوبت نسبي است رطوبت هوا نبايد در حداكثر مجاز دماي هوا كه40درجه سانتي گراد است بيشتر از 50درصد باشد.

3-(ALTITUDE):طبق استاندارد IEC60439 ارتفاع از سطح دريادر سطح ولتاژ فشار ضعيف نبايد از مقدار 2000متر تجاوز كند كه در سطح ولتاژ فشار متوسط از 1000متر نبايد تجاوز كند.

انواع آلودگي:

-درجه يك:آلودگي وجود ندارد يا الودگي از نوع خشك مي باشد.

-درجه دو: الودگي از نوع خشك مي باشد كه با رطوبت به نوع هادي تبديل ميشود.

-درجه سه: الودگي از نوع هادي و به شكل موقتي وجود دارد و (ايتم دو).

-درجه چهار:آلودگي از نوع هادي و بطور دايمي وجود دارد.

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در جمعه 15 آذر1387 و ساعت 10:36 قبل از ظهر |
طبق استاندارد 60439 (تابلوهاي فشار ضعيف)فصل اول از نظر نوع ساختار دو نوع تابلو داريم  :

 (TTA:TYPE TEST ASSEMBLIES) و (PTTA:PARTIALLY TYPE TEST ASSEMBLIES) كه نوع اول از نوع تايپ تست است در واقع تابلو فشار ضعيف و سوييچگير و كنترل گير ان از يك نوع و يك تيپ ثا بت مطابقت ميكند ويا يك سيستم ثابت بدون خطاي احتمالي ناشي از تاثير ان با يك نوع تجهيز اسمبل شده است و همگي كليدها وسيستم تابلو تحت ليسانس يك كارخانه ميباشد به عنوان مثال تابلويي كه تحت ليسانس شركت ABB است و يك تابلو تايپ تست است تست ها و سايزها و اندازه ها استاندارد تجهيزات ABB است وام تابلو نوع دوم هم ميتواند تايپ تست باشد هم تايپ تست نباشد يعني تابلويي كه از هر دو نوع تشكيل شده است و تا يك اندازه اي تايپ تست شده است.

انواع تست تابلو:

1-TYPE TEST:اين تست تحت عنوان ازمونهاي نوعي بيان ميشود اين ازمونها طبق استاندارد IEC60439-1 و استاندارد شماره 1928 موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران اين تست ها شامل موارد زير است:

-تعيين مطابقت با مقررات مربوط به افزايش دما

-تعيين مطابقت با مقررات مربوط به خواص دي الكتريك

-تعيين مطابقت با مقررات مربوط به ايستادگي در برابر اتصال كوتاه

-تعيين مطابقت با مقررات مربوط به درجه حفاظت

-تعيين مطابقت با مقررات مربوط به عملكرد مكانيكي

-آزمون هاي نوعي روي اجزاي داخلي تابلو(كليدهاي اتوماتيك و ازمونهاي دقت براي ترانس هاي اندازه گيري و......)

2-ROUTINE TEST:اين تست تحت عنوان ازمونهاي معمول بيان ميشود اين ازمونها طبق استاندار IEC60439-1 و استاندارد شماره 1928 موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران اين تست ها شامل موارد زير است:

-رسيدگي به مجموعه سيم بندي و تست بهره برداري الكتريكي

-چك كردن پيشگيري هاي حفاظتي

-تست دي الكتريك

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در جمعه 15 آذر1387 و ساعت 9:44 قبل از ظهر |
با سلام به همه دوستان

کسانی که به طراحی تابلوهای برق علاقه دارند یک دوره جامع طراحی تابلوهای برق در شرکت پترونیر در حال برگزاری میباشد که مدرس ان هم استاد خوبم اقای سپیدار باقری میباشد این دوره برای تمام کسانی که به نوعی با تابلو برق سروکار دارند بسیار مفید میباشد .

                                      

                             دوره جامع طراحی تابلوهای برق    

با ارزوی موفقیت

امیر حسین اشراقی

                                                

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در چهارشنبه 13 آذر1387 و ساعت 5:47 بعد از ظهر |
با سلام به همه دوستان

لیک زیر مربوط به یک سایت است که در ان اطلاعات خوبی در مورد فیوزهای صنعتی به شما میدهد امیدوارم مفید واقع شود.

                                                         Industrial Fuses   

با ارزوی موفقیت

امیر حسین اشراقی

 

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در چهارشنبه 13 آذر1387 و ساعت 6:48 قبل از ظهر |
همان طور که گفتیم استاندارد 60974.2  استاندارد مربوط به كليدهاي فشار ضعيف است در انتخاب اين كليدها دانستن  برخي از مفاهيم پايه اي واجب است:

1-(operation voltage):ولتاژ عملكرد يا ولتاژ بهره برداري است كه به ان ولتاژ سرويس هم ميگويند اين ولتاژ تحت عنوان Ue بيان ميشود.سطح اين ولتاژ در فشار ضعيف400V است.

2-(nominal voltage):حد بالاي ولتاژ سيستم است كه در فشار ضعيف 690V است.كه تحت عنوان Un بيان ميشود.

3-(insulation voltage):بصورت ماكزيمم سطح ولتاژ سيستم است كه در فشار ضعيف برابر 1Kv است.اين ولتاژتحت عنوان Ui بيان ميشود.

4-(impuls withstand voltage):مقدار ولتاژ پيك ضربه اي است كه برابر ولتاژ ماكزيمم پيك است اين ولتاژ تحت عنوان Uimp بيان ميشود.

5-(uninterruptable current ):شدت جريان تحمل كنتاكت كليد است يا به عبارتي جرياني است كه تجهيز بطور مداوم ميتواند تحمل كند.اين جريان تحت عنوان Iu بيان ميشود.

6-(nominal current):جريان نامي نرمالي است كه تجهيز در شرايط معين بطور دايمي از خود عبور ميدهد مقادير نامي جريان 16A...6300A است اين جريان تحت عنوان In بيان ميشود.

7-(short -time withstand current):رنج ايستادگي كوتاه مدت جريان اتصال كوتاه براي كليد است كه معمولا" با يك زماني مطرح ميشود كه يك يا سه ثانيه است.اين جريان تحت عنوان Icw بيان ميشود.

8-(making short circuit capacity):جريان نامي وصل اتصال كوتاه است  مثال:اتصال كوتاه در مدار باقي مانده است وكليد را ميتوانيم در اين  شرايط وصل كنيم.اين جريان تحت عنوان Icm بيان ميشود.

9-(ultimate short circuit breaking):قدرت قطع در جريان پيك اتصال كوتاه است اين جريان با دو مقدار مشخص ميشود مقدار r.m.s و مقدار dc component كه بصورت درصد بيان ميشود اين جريان تحت عنوان Icu بيان ميشود.

10-(service short circuit breaking):اين جريان هم مقدار نامي قطع اتصال كوتاه است كه تحت عنوان Ics بيان ميشود.

*نكته:Icuجريان اتصال كوتاهي است كه كليد تنها يكبار بدون اينكه اسيبي ببيند قادر به قطع ان است اما Icsجريان اتصال كوتاهي است كه كليد به دفعات قادر به قطع ان ميباشد بدون انكه اسيبي ببيند.Ics  درصدي از Icu است.

 

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در دوشنبه 11 آذر1387 و ساعت 8:28 بعد از ظهر |

استاندارد:IEC

کمسيون بين المللی الکتروتکنيک Commission International Electrotechnical و يا اختصارأ "IEC" ،از سازمانهای وابسته به سازمان بين المللی استاندارد.International Standard Organization (ISO) است که وظيفه ی آن تدوين استانداردهای مورد نياز صنعت برق می باشد.

البته بجز استاندارد IEC استانداردهای ديگری نيز در دنيا وجود دارد اما امروزه و بخصوص با تشکيل اروپای متحد، استاندارد IEC به عنوان

 يک استاندارد بين المللی مورد توجه و تائيد اکثر کشورهای دنيا قرار دارد.

از ديگر استانداردهای موجود می توان به استانداردهای (BS) (British Standard) در انگلستان، VDE در آلمان و يا NEMA در ايالات متحده نام برد.

استاندارد IEC  برای تجهيزات مختلف الکتريکی با شماره های مختلف تدوين شده که مهمترين آنها که در صنعت تابلو سازی مورد استفاده قرار می گيرند عبارتند از:

 استاندارد مربوط به تابلوها:

IEC60298: استاندارد تابلوهای 1KV تا 52KV

-AC metal enclosed switchgear and control gear for rated voltages above 1 kV and up to and including 52 KV  

IEC60056: استاندارد کليدهای فشار قوی

HV alternating-current circuit breaker-

IEC60044-1: استاندارد ترانسفورماتور جريان                           

-Current Transformer

IEC60041-2: استاندارد ترانسفورماتور ولتاژ

-Voltage Transformer

IEC60255: استاندارد رله های حفاظتی

-Electrical Relay

IEC60439: استاندارد عمومی تابلوهای فشار ضعيف

-Low voltage switchgear and control gear assemblies

IEC60947: استاندارد تجهیزات فشار ضعيف

-Low voltage switchgear and control gear

IEC60529: استاندارد درجه حفاظت تابلو

-(Degree of protection provided by enclosure (IP code

IEC60694: استانداردشرايط عمومی تابلوهای فشار قوی و تجهيزات کنترل (فرمان)

-Common clauses for high-voltage switchgear and control gear standard

 

 

+ نوشته شده توسط امیر حسین اشراقی در دوشنبه 11 آذر1387 و ساعت 2:11 بعد از ظهر |


Powered By
BLOGFA.COM


Powered by WebGozar

وبلاگ مهندسی تابلوهای برق
برای حمایت از ما کد لوگوی وبلاگ را در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
Google


در اين وبلاگ
در كل اينترنت

دوره جامع هماهنگی حفاظتی رله ها

دوره تخصصی حفاظت ژنراتور

دوره طراحی ستینگ حفاظت خط

دوره طراحی تابلو 1

دوره طراحی تابلو 2

آموزش طراحی تاسیسات الکتریکی

آموزش طراحی پست های فشار قوی

دوره جامع ارتینگ فشار ضعیف

دوره انواع روشهای راه اندازی موتور

دوره سیستمهای جریان ضعیف

دوره طراحی خطوط انتقال انرژی

دوره طراحی جامع روشنایی

دوره مدیریت برق ساختمان

DC Charger&UPS Sizing

آموزش نرم افزار طراحی خط

آموزش نرم افزار Eplan

آموزش نرم افزار Etap 1

دوره آموزشی دستگاه تست رله

دوره حفاظت موتور،ترانس، باسبارو بانک خازن

ریز دوره های آموزشی

تاریخ و هزینه دوره های بلند مدت

مقررات ثبت نام دوره های تخصصی

Overcurrent protection

Distance protection

Busbar protection

Generator protection

AC motor protection

ABB protection application

Ansi codes

Ansi & IEC relay Symbol

Choice of protection Relay

GE Relay

IEEE Protection and coordination

Schneider functions guide

Schneider protection guide

Protection of industrial power

ABB Softstart handbook

Starting squirrelcage motors

ماهنامه تخصصی امواج برتر

وب سایت شرکت توانیر

سایت خبری وزارت نیرو

بانک الکترونيک و برق

انجمن مهندسين برق ايران

مجله دانشکده برق شريف

مجله وب

هفته نامه عصر ارتباط

مركز تحقيقات فشار قوي و صاعقه

سازمان نظام مهندسی

الكتروايران

شماتیک هر مداری که بخواهید

دیتا شیت قطعات

لینک های مفید برق و الکترونیک

بانک برنامه

نرم افزار محاسبات سیستم قدرت

نرم افزارهاي قدرت

کتابخانه ملي ايران

سایت شبکه علمی کشور

سازمان بين المللي استاندارد

ديکشنري آنلاين آريانپور

شبکه خبر دانشجو

فرهنگ جامع لغات مهندسي الکترونيک

motor-design

عایق ها

کتابخانه ديجيتالي دانشگاه آزاد

بانک اطلاعات نشريات

بانک اطلاعات و مطالعات جوانان

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نقطه نظر خاصی میتوانید به آدرس ایمیل من amir_eshraghi_4769@yahoo.com ایمیل بزنید